Plavání je velice sympatická činnost, který se pozitivním způsobem projevuje nejen na našem svalstvu, ale obecně na celém organismu. Jedná se totiž o skvělé aerobní cvičení, jenž je zároveň i velmi zábavné. Proto ho do něj nemusíme nutit ani naše děti. Problém je, že abychom si mohli dosyta zaplavat, potřebujeme vodní plochu. Kdo nechce chodit někam k rybníku a zároveň se kvůli obrovskému množství lidí vyhýbá veřejným koupalištím, musí si pořídit něco vlastního. Dnes se nejedná o žádnou finančně náročnou záležitost. Nadzemní bazény se dají pořídit za docela sympatické ceny.
Problém však je, že ne každý si plně uvědomuje, že je potřeba se o bazén, respektive hlavně o vodu v něm náležitě starat. Nejde sice o žádnou řeholi, avšak je nezbytné se naučit základní principy péče o vodu a samozřejmě investovat peníze do vhodné dezinfekce.
Co je nejlepší?
Chemických látek, které zvládnou vyčistit vodu, je celá řada. Mezi ty nejoblíbenější, alespoň tedy v našich zeměpisných šířkách, patří bezpochyby chlór. Tento prvek je schopen zbavit vodu veškerých mikroskopických nečistot. Má však jednu vadu – není příliš voňavý. Proto spousta lidí dává raději přednost méně dráždivým prostředkům. Ty na bázi kyslíku jsou obdobně účinné, avšak nijak nedráždí smysly. Existují tu i přírodní možnosti, jednou z nich je i mořská sůl do bazénu. I ta funguje dezinfekčně, ovšem pouze za předpokladu, že se zkombinuje se speciální solonizační jednotkou.
Kryt
Zapomínat by se nemělo ani na ochranu hladiny proti větším nečistotám. Klacíky a lístky se do vody mohou dostat třeba větrem. Proto je dobré je pravidelně vytahovat speciální síťkou. Kdo se nechce příliš namáhat, může použít preventivní opatření ve formě speciální plachty. Některé verze nejsou vhodné pouze jako ochrana před nečistotami, ale zvládnou do jisté míry i ohřívat vodu, a sice pomocí slunečních paprsků.