Brýle poskytují mnoho osobních předností, ať už se zaměříme na skla dioptrická, sluneční, anebo s ochrannou bariérou proti modrému světlu. Mají však jednu společnou vlastnost, poměrně nepříjemnou, s níž je nutné již dopředu počítat a také se podle toho zařídit.
Brýle jsou nesmírně křehká a zranitelná pomůcka.
Nemáme tentokrát na mysli samotná skla, že bychom je svou neohrabaností poškrábali, toto poměrně s velkým úspěchem řeší různé speciální čisticí prostředky a ochranné obaly, rádi bychom se nyní zaměřili na problém ryze provozního charakteru.
Jakým způsobem využíváte brýle v praktických každodenních situacích?
Jak byste odpověděli na tuto všetečnou otázku? Možná právě tak, jako my – prostě si brýle nasadíme na nos, zastrčíme za ušní boltce, a je to. Jenže po chvíli se nos začne potit a brýle sklouzávají po vzoru lyží na sněhu směrem dolů a při předklonu se sesunou k zemi, a jen málo stačí, aby se skla poškrábala, a abychom nedopatřením o brýle zakopli nebo je snad dokonce rozšlápli.
Další průšvih je odkládání brýlí, kam vás napadne. Typické je to zejména pro brýle na čtení:
Pracujete na počítači a po chvíli je zapotřebí zaběhnout do kuchyně a zalít vařící vodou kávu. Brýle ve spěchu odložíte kdoví kam a vzápětí je začnete hledat. Anebo od počítače vstanete, protože vám zazvoní telefon a vy v průběhu hovoru sledujete, co se odehrává na ulici, a překážející dioptrická skla prostě položíte na stůl. Po chvíli o ně zavadíte prstem a shodíte na zem.
Nebylo by jednodušší těmto malérům předcházet a pořídit si docela obyčejnou, levnou šňůrku pro zavěšování na krk? Kdykoli potřebujete svého pomocníka odložit, jednoduše jej sejmete z očí a máte jistotu, že vaše brýle nikam nezapadnou. Šňůrku na krk zřejmě nezařadíte mezi tipy, co vám vydělají miliony, ale rozhodně předejdou mnoha zbytečným starostem.